- - - - - CLUB HISTORY - - - - -

002mpic016

 


 

2019 Events & Times:

 Early 25m T.T. on Sunday the 5th. of May, YCF Event, on the V236/1: 1st. & 1st. H/cap Andy Whitehead 56:38, 2nd. Martin Broadhead 1:00:09 P.B. 3rd. Ant McNamara 1:02:16, 4th. Alex Broadhead 1:03:39, 5th. Neil Bisby 1:08:11: Ladies: 1st. Ala Whitehead 1:15:41, 2nd. Kate Naylor 1:16:20

Mid Summer 25m T.T. on Saturday the 6th. of July, Valley Striders Event, on the V235: 1st. & 2nd. H/cap Richard Dean 53:12, 2nd. & 3rd. H/cap Oliver Potter 58:13, 3rd. Rob Cooke 58:39, 4th. & 1st. H/cap Alex Broadhead 1:02:34, 5th. Martin Broadhead 1:03:42, 6th. Ant McNamara 1:06:31, 7th. Ian Ambler 1:07:01, 8th. Neil Trench 1:08:25, 9th. Graham Barker 1:12:50, 10th. Neil Bisby 1:13:22, 11th. & 1st. Lady Ala Whitehead 1:25:11

50m T.T. on Saturday the 20th. of July, YCF Event, on the V150: 1st. Richard Dean 1:49:44, 2nd. Rob Cooke 2:04:40, 3rd. Andy Whitehead 2:10:59, 4th. & 1st. Lady Ala Whitehead 3:03:52

100m T.T. on Sunday the 28th. of July, Team Swift Event, onV370: 1st. Ala Whitehead 5:57:00

10m T.T. on Wednesday the 7th. of August, Barnsley Road Club Event, on Park Springs.: 1st. Richard Dean 20:23, 2nd. & 1st. H/cap Alex Broadhead 23:32, 3rd. Andy Whitehead 24:06, 4th. Martin Broadhead 24:46, 5th. Neil Trench 24:55, 6th. Neil Bisby 27:10. Ladies, 1st. Chloe Selman 29:01, 2nd. Kate Naylor 29:29, 3rd. Ala Whitehead 30:16

Late 25m T.T. on Sunday the 6th. of October, YCF Event, on V232

Hill Climb on Saturday the 12th. of October on OCHC19 America Lane at 11 a.m: 1st.Richard Dean 3:11:31, 2nd. Alex Broadhead 3:25:77, 3rd. Simon Laycock 3:30:31, 4th. Neil Bisby 5:40:77, 5th. & 1st. Lady Ala Whitehead 6:16:77

'Freewheel' on Sunday the 20th. of October at Gringley-on-the-Hill: 1st. Rob Cooke


2018 Events & Times:

Early 25m T.T. on Saturday the 5th. of May, Drighlington BC 25, on the V232/1: 1st. & 2nd. H/cap Oliver Potter 55:23 P.B., 2nd. Andy Whitehead 57:04, 3rd. Ant McNamara 1:00:10, 4th. & 3rd H/cap Martin Broadhead 1:00:42 P.B., 5th. & 1st. H/cap Alex Broadhead 1:01:53 P.B., 6th. Neil Trench 1:03:56, 7th. Neil Bisby 1:04:42, 8th. & 1st. Lady Ala Whitehead 1:15:36.

Club Open 25m T.T. on Saturday the 2nd. of June on the V235: 1st. Richard Dean, Cyclomania, 52:33, 2nd. Mark Wolstenholme, Team Swift, 54:37, 3rd. Steve Smales, Harrogate Nova C.C., 56:25. 17th. Ant McNamara 1:03:22, 22nd. Neil Trench 1:04:34, 30th. Neil Bisby 1:09:18.

Mid Summer 25m T.T. on Sunday the 17th. of June, Yorkshire Road Club 25, on the V233: 1st. & 1st. H/cap Oliver Potter 58:31, 2nd. Andy Whitehead 1:03:16, 3rd. Ant McNamara 1:04:42, 4th. Neil Trench 1:06:30, 5th. & 1st. Lady Ala Whitehead 1:29:56

50m T.T. on Saturday the 30th. of June, YCF 50, on th V259/1: 1st. Andy Whitehead 1:59:02, 2nd. & 1st. Lady Ala Whitehead 2:50:57

100m T.T. on Saturday the 14th. of July, YCF 100, on the V278 - CANCELLED

100m T.T. on Sunday the 15th. of July, EDCA 100, on the B100/4: 1st. Andy Whitehead 4:08:48

10m T.T. on Wednesday the 18th. of July, Barnsley Road Club, on Park Springs.: 1st. Oliver Potter 21:47, 2nd. Andy Whitehead 22:59, 3rd. Martin Broadhead 24:04, 4th. Alex Broadhead 24:37, 5th. Neil Trench 24:42, 6th. Ala Whitehead 29:42

Hill Climb on Tuesday the 21st. of August, Birdwell Whs. event on Green Moor.: 1st. Martin Broadhead 3:20:6, 2nd Ant McNamara 3:48:8, 3rd. Ala Whitehead 5:32:3

Late 25m T.T. on Sunday the 16th. of September, Otley C.C. 25, on the V235: 1st. Andy Whitehead 1:04:03, 2nd & 2nd. H/cap Martin Broadhead 1:07:28, 3rd. & 1st. H/cap Alex Broadhead 1:07:32, 4th. Ant McNamara 1:08:19, 5th. & 3rd. H/cap Neil Trench 1:09:26, 6th. & 1st. Lady Ala Whitehead !:31:14

Freewheel Championship Gringley-on-the-Hill: 1st. Andy Whitehead


2017 Events & Times:

Early 25m T.T. on Saturday 22nd. of April, Yorkshire Cycling Federation Event on V236/1.

1st. Andy Whitehead 56:57, 2nd. Ian Ambler 1:00:21, 3rd. Ant McNamara 1:01:18, 4th. & 3rd. H/cap, Neil Trench 1:01:32, 5th. & 1st. H/cap, Martin Broadhead 1:01:48 P.B. 6th. Neil Bisby 1:04:25, 7th. & 2nd. H/cap, Ala Whitehead 1:12:13 P.B. Oliver Potter DNS.

Mid Summer 25m T.T. on Saturday 10th. of June, Yorkshire RC Event on V235.

1st. & 1st. H/cap Oliver Potter 58:47, 2nd. Rob Cooke 59:47, 3rd. Andy Whitehead 1:00:36, 4th. & 2nd. H/cap  Ian Ambler 1:03:19, 5th. Ant McNamara 1:04:58, 6th. & 3rd. H/cap Neil Trench 1:06:40, 7th. Neil Bisby 1:07:34, 8th. Ala Whitehead 1:22:06

50m T.T. on Saturday 1st. of July, Yorkshire Cycling Federation Event on V259/1.

10m T.T. on Wednesday 12th. of July Barnsley Road Club Event on Park Springs.

1st. Oliver Potter 22:09, 2nd. & 3rd. H/cap Andy Whitehead 22:52, 3rd. & 2nd. H/cap Rob Cooke 22:53, 4th. Martin Broadhead 24:31, 5th. Ant McNamara 24:41, 6th. Neil Trench 24:55, 7th. Neil Bisby 26:19, 8th. Chris Hall 27:34, 9th. & 1st. lady Kate Naylor 27:50, 10th. & 1st. H/cap Alex Broadhead 27:57, 11th. Diane Spencer 28:17, 12th. Chloe Selman 28:44.

100m T.T. on Saturday 15th. of July, Yorkshire Cycling Federation Event on V275.

Late 25m T.T. on Sunday 1st. of October, Yorkshire Cycling Federation Event on V232.

1st. Andy Whitehead 59:35, 2nd. & 2nd. H/cap Martin Broadhead 1:01:25 P.B. 3rd. Neil Trench 1:03:21, 4th. Chris Dickinson 1:10:21, 5th. Alex Broadhead 1:10:30, 6th. 1st. Lady & 1st. H/cap Kate Naylor 1:14:43 P.B. 7th. & 3rd. H/cap Ala Whitehead 1:16:15 

Hill Climb on Sunday 8th. of October, Tickhill Velo C.C. Event OHC/2 Bib Lane, Brookhouse.

1st. Alex Broadhead 1:32.9, 2nd. Oliver Potter 1:35.6, 3rd. Ant McNamara 1:43.5

Freewheel Championship on Sunday 15th. of October, Gringley-on-the-Hill.

1st. Andy Whitehead


2016 Events & Times:

Early 25m T.T. on Saturday 23rd. of April, Yorkshire Cycling Federation Event on V236/1.: 1st. Andy Whitehead 58:22, 2nd. Rob Cooke 59:32, P.B., 3rd. Ant McNamara 1:02:10, 4th. Ian Ambler 1:03:16, 5th. & 1st. H/cap Neil Bisby 1:04:51 P.B., 6th. Dave Cook 1:06:48, 7th. Neil Trench 1:07:22 P.B., 8th. Ala Jackson 1:19:21 

OPEN 25m T.T. on Saturday 28th. of May on O25/11: 1st. Dan Barnett, Team Botterill, 52:36, 2nd. Dan Taylor, Birdwell Whs, 52:38, 3rd. Robby Krygsman, Team Swift, 53:21

Mid Summer 25m T.T. on Saturday 18th. of June, Yorkshire RC Event on V232/1: 1st. Rob Cooke 54:34 P.B., 2nd. Andy Whitehead 54:59, 3rd Ian Ambler 58:47 P.B., 4th. Ant McNamara 59:06 P.B., 5th. Graham Barker 1:00:26, 6th. Neil Bisby 1:01:29 P.B., 7th. Neil Trench 1:02:06 P.B., 8th. & 1st. Handicap Ala Jackson 1:13:16 P.B.

50m T.T. on Saturday 2nd. of July, Yorkshire Cycling Federation Event on V259/1: 1st. Andy Whitehead 2:04:40, 2nd. & 1st. Handicap Ala Jackson 2:49:20, Ian Ambler D.N.F.

OPEN 10m T.T. on Saturday 9th. of July on O10/3: 1st. Lee Tunnicliffe, Lutterworth Cycle Centre Racing Team, 19:56, 2nd. Ian Guilor, Mapperley C.C., 20:09, 3rd. Richard Dean, Team Swift, 20:10

10m T.T. on Wednesday 13th. of July Barnsley Road Club Event on Park Springs: 1st. Rob Cooke 22:53, 2nd. & 3rd. Handicap Andy Whitehead, 23:02, 3rd. Oliver Potter 23:13, 4th. Neil Trench 24:59,  5th. Neil Bisby 25:06, 6th. Ant McNamara 25:14, 7th. & 1st. Handicap John Spencer 26:15, 8th. Dave Cook 26:17, 9th. & 2nd. Handicap, Ryan Kingston 28:24, 10th. Michael Lord 29:07. 

100m T.T. on Saturday 16th. of July, Yorkshire Cycling Federation Event on V275: 1st. Andy Whitehead 4:50:05

Late 25m T.T. on Sunday 2nd. of October, Yorkshire Cycling Federation Event on V232: 1st. Andy Whitehead 55:55, 2nd. & 1st. Handicap Ant McNamara 59:25, 3rd. Neil Trench 1:01:08 P.B., 4th. Neil Bisby 1:01:16 P.B., 5th Ala Jackson 1:16:09 P.B.

Hill Climb on Sunday 9th. of October, Tickhill Velo Club Event OHC/2 Bib Lane, Brookhouse: 1st. Rob Cooke 1:35, 2nd. Simon Laycock 1:40, 3rd. Ant Mcnamara 1:42, 4th. Artur Jazwinski 1:59

Freewheel Championship on Sunday 16th. of October, Gringley-on-the-Hill: 1st. Rob Cooke


2015 Events & Times:

Early 25m T.T. on Sat 2nd of May, Yorkshire Cycling Federation event, on V236/1: 1st. Andy Whitehead: 58:55, 2nd. & 1st. Handicap, Ian Ambler 1:02:41, 3rd. Ant McNamara: 1:04:54, 4th. Neil Bisby: 1:09:11(P.B.), 5th. Ala Jackson:1:14:55(P.B.)

Mid Summer 25m T.T. on Sun 20th. of June, Yorkshire R.C. event, on V236/1: 1st. Andy Whitehead: 57:07, 2nd. & 1st. Handicap, Ian Ambler 1:00:27, 3rd. Ant McNamara: 1:04:29,4th. Dave Cook: 1:07:59, 5th. Ala Jackson: 1:14:55(P.B.)

 50m T.T. on Sun 4th of July, Yorkshire Cycling Federation event, on V259/1: 1st. Andy Whitehead: 2:07:17

10m T.T. on Wed 15th. of July, Barnsley Road Club event on Park Springs: 1st. Andy Whitehead: 22:48, 2nd. Rob Cooke: 23:46, 3rd. Ian Ambler: 24:14, 4th. Oliver Potter: 24:28, 5th. Graham Barker: 25:32, 6th. Ant McNamara: 25:49, 7th. Dave Cook: 25:51, 8th. & 1st. Handicap, Martin Broadhead: 25:57, 9th. Neil Bisby: 26:16, 10th. Richard Butterfield: 28:12, 1st. Lady Ala Jackson: 30:57

100m T.T. on Sun 17th of August, Yorkshire Cycling Federation event, on V275. No entrants.

Late 25m T.T. on Sun 5th of October, Yorkshire Cycling Federation event, on V232: 1st. Andy Whitehead: 57:27, 2nd. Ala Jackson: 1:17:35

Freewheel Championship on Sun 11th of October, Gringley-on-the-Hill: 1st. Oliver Potter, 2nd. Simon Laycock, 3rd. Michael Lord.

Hill Climb on Sun 18th. of October on OCHC19 America Lane: 1st. Martin Broadhead: 3:41, 2nd. Simon Laycock: 3:58, 3rd. Dylan Harries: 4:13, 4th. Michael Lord: 4:18, 5th. Neil Trench: 4:21, 6th. Dave Cook: 4:31, 7th. Ala Jackson: 6:05


2014 Events & Times:

Early 25m T.T. on Sat 3rd of May, Yorkshire Cycling Federation event, on V236/1: 1st. Andy Whitehead: 56:30, 2nd. Ant McNamara: 1:00:17(P.B.), 3rd. & 1st. Handicap, Dave Cook: 1:02:30(P.B.), 4th. Richard Wright: 1:02:44, 5th. Neil Bisby: 1:10:50, 6th. Ala Jackson: 1:16:13(P.B.)

Mid Summer 25m T.T. on Sun 22nd of June, Yorkshire R.C. event, on V236/1: 1st. Andy Whitehead: 55:21, 2nd. Ant McNamara: 1:01:59, 3rd. & 1st. Handicap Ala Jackson: 1:16:13

50m T.T. on Sun 13th of July, Yorkshire Cycling Federation event, on V259: 1st. Andy Whitehead: 1:55:36

10m T.T. on Wed 16th of July, Barnsley Road Club event on Park Springs: 1st. Andy Whitehead:24:26, 2nd. Ian Ambler: 26:03, 3rd.Rob Cooke: 26:10, 4th. Ant McNamara: 26:54, 5th. Neil Bisby: 27:09. Ladies, 1st. Hanna Booth: 31:23, 2nd. Ala Jackson: 31:39. H/cap, 1st. Neil Bisby: 23:23, 2nd. Rob Cooke: 23:48, 3rd. Hanna Booth: 23:53.

100m T.T. on Sun 17th of August, Yorkshire Cycling Federation event, on V275: 1st. Andy Whitehead: 4:33:36

Late 25m T.T. on Sun 5th of October, Yorkshire Cycling Federation event, on V232: 1st. Andy Whitehead: 1:00:22, 2nd. & 1st. Handicap Ant McNamara: 1:00:34, 3rd. Graham Barker: 1:05:02, 4th. Dave Cook: 1:05:43, 5th. Ala Jackson: 1:20:25

Hill Climb on Sun 12th of October, Brookhouse: 1st. Rob Cooke: 1m:31:57secs, 2nd. Oliver Potter: 1m:32:64secs, 3rd:Martin Broadhead: 1m:36:41secs, 4th. Ant McNamara: 1m:37:81secs, 5th. John Spencer: 1m:44:45secs, 6th. Dave Cook: 1m:55:29secs, 7th. Artur Artekfaktem: 1m:58:00secs, 8th. Ala Jackson: 3m:06:76secs.

Freewheel Championship on Sun 19th of October, Gringley-on-the-Hill: 1st. Rob Cooke


2013 Events & Times:

Club 'Early 25' on Saturday the 4th of May (Yorkshire Cycling Federation event): 1st: Ant McNamara 1:4:21, 2nd: Richard Wright 1:5:45, 3rd: Dave Cook 1:11:37                                

Club 'Mid Summer 25' on Monday the 17th of June (Featherstone R.C. event): 1st: Ant McNamara 1:06:51, 2nd Richard Wright 1:7:52, 3rd Dave Cook 1:8:54, 4th Neil Bisby 1:14:42

Club Open 25 Mile Time Trial on Saturday the 6th of July: Winner: Stewart Smith, Stocksbridge C.C. 52:02. Fastest Team: Rockingham C.C. Richard Wright 59:41, Ant McNamara 1:02:11, Dave Cook 1:04:47

Club '50' on Sunday the 7th of July (Yorkshire Cycling Federation event). No entrants.

Club '100' on Sunday the 14th of July (Yorkshire Cycling Federation event). No entrants

Club '10' on Wednesday the 17th of July (Barnsley Road Club event): 1st: Richard Wright 24:32, 2nd Ant McNamara 24:35, 3rd Pat Pearce 25:20, 4th Ian Ambler 25:38, 5th Dave Cook 25:57, 6th Neil Bisby 27:57

Club 'Late 25' on Sunday the 6th of October (Yorkshire Cycling Federation event): 1st: John Fitch 1:09:30, Richard Wright DNS.

Club Hill Climb on Sunday the 13th of October: 1st: Dave Cook 1m:53s, 2nd Oliver Potter 1m:55s, 3rd Iain Fredrick 1m:59s.

Club 'Freewheel Championship' on Sunday the 20th of October: 1st: Oliver Potter, 2nd: Rob Cooke.

 


Club Trophy Winners -

10 MILE: 2018 O.Potter 21m47s 2017 O.Potter 22m09s, 2016 R.Cooke 22m53s, 2015 A.Whitehead 22m48s, 2014 A.Whitehead 24m26s, 2013 R.Wright 24m32s, 2012 A.McNamara 26m45s, 2011 G.Gregory 23m30s, 2010 D.W.Robinson 23m23s, 2009 D.W.Robinson 21m03s, 2008 D.W.Robinson 23m12s, 2007 D.W.Robinson 23m40s, 2006 M.J.McNamara 24m07s, 2005 R.Pyne 23m03s, 2004 D.W.Robinson 32m23s, 2003 J.G.Blacker 23m32s, 2002 M.J.McNamara 23m11s, 2001 J.G.Blacker 22m54s, 2000 J.G.Blacker 20m20s, 1999 M.J.McNamara 22m17s, 1998 J.G.Blacker 22m47s, 1997 J.G.Blacker 22m10s, 1996 J.G.Blacker 22m30s, 1995 D.W.Robinson 22m36s, 1994 J.G.Blacker 22m50s, 1993 M.J.McNamara 21m40s, 1992 M.J.McNamara 17m15s 1991 M.J.McNamara22m6s, 1990 M.J.McNamara 21m12s, 1989 M.J.McNamara 21m46s, 1988 M.J.McNamara 23m28s, 1987 M.J.McNamara 23m25s, 1986 M.J.McNamara 22m27s, 1985 M.J.McNamara 24m35s, 1984 I.Adamson 23m23s, 1983 M.J.McNamara 22m24s, 1982 s.Johnson 22m25s, 1981 S.Johnson 22m29s, 1980 J.G.Blacker 23m39s

'EARLY 25': 2018 O.Potter 55m23s, 2017 A.Whitehead 56m57s, 2016 A.Whitehead 58m52s, 2015 A.Whitehead 58m55s, 2014 A.Whitehead 56m30s, 2013 A.McNmara 1h04m21s 2012 J.Fitch 1h05m54s, 2011 D.W.Robinson 1h00m38s, 2010J.Fitch 1h05m02s, 2009 J.Fitch 1h04m37s, 2008 J.Catley 1h06m14s, 2007 J.Fitch 1h03m19s, 2006 - 2005 R.Wright 1h02m10s, 2004 M.J.McNamara 57m16s

'MID SUMMER 25': 2018  O.Potter 58m31s, 2017 O.Potter 58m48s, 2016 R.Cooke 54m34s, 2015 A.Whitehead 57m07s, 2014 A.Whitehead 55m21s, 2013 A.McNamara 1h06m51s, 2011 J.Catley 1h04m56s, 2010 D.W.Robinson 59m46s, 2009 D.W.Robinson 59m20s, 2008 D.W.Robinson 1h00m4s, 2007 D.W.Robinson 1h02m34s, 2006 G.Barker 58m54s 2005 R.Pyne 55m57s, 2004 K.Harvey1hoom44s, 2003 G.Barker 1h03m13s, 2002 I.Adamson 1h00m20s, 2001 M.J.McNamara 58m37s, 2000 J.G.Blacker 56m01s, 1999 A.Briggs 55m58s, 1998 A.Briggs 1h00m00s, 1997 M.J.McNamara, 1996 J.G.Blacker 54m37s, 1994 D.W.Robinson 56m53s, 1993 M.J.McNamara56m47s, 1991 M.J.McNamara 57m23s,1990 M.J.McNamara 58m34s

'LATE 25':

'FASTEST 25': 2018 G.Kemp 53m46s, 2017 A.Whitehead 56m57s, 2016 R.Cooke 54m34s, 2015 A.Whitehead 57m07s, 2014 A.Whitehead 55m21s, 2013 R.Wright 59m41s, 2012 A.McNamara 1h03m04s, 2011 D.W.Robinson 56m26s, 2010 D.W.Robinson 57m30s, 2009 D.W.Robinson 54m53s, 2008 D.W.Robinson 53m31s, 2007 D.W.Robinson 58m10s, 2006 R.Pyne 55m56s, 2005 R.Pyne 55m57s, 2004 R.Pyne 55m18s, 2003 I.Adamson 56m47s, 2002 R.Pyne 55m25s, 2001 J.G.Blacker 53m55s, 2000 J.G.Blacker 53m57s, 1999 J.G.Blacker 54m48s, 1998 J.G.Blacker, 1997 J.G.Blacker 53m32s, 1996 J.G.Blacker 53m57s, 1995 J.G.Blacker 54m46s, 1994 I.Adamson 54m38s, 1993 M.J.McNamara 54m01s, 1992 M.J.McNamara 53m57s, 1991 M.J.McNamara 53m22s, 1990 M.J.McNamara 53m36s, 1989 I.Adamson 55m23s, 1988 M.J.McNamara 53m47s, 1987 M.J.McNamara 54m36s, 1986 M.J.McNamara 51m51s, 1985 I.Adamson 56m05s, 1984 I.Adamson 54m38s, 1983 M.J.McNamara 53m41s, 1982 D.Roe 54m47s, 1981 S.Johnson 54m23s, 1980 J.G.Blacker 53m57s, 1979 J.Williams 55m07s, 1978S.Denton 53m42s, 1977 M.McNamara 53m59s, 1976 M.McNamara 54m59s, 1975 M.McNamara 57m18s, 1974 M.McNamara 54m28s, 1973 M.Johnson 53m39s, 1972 M.Johnson 55m21s, 1971 J.Burnham 54m07s, 1970 M.McNamara53m45s, 1969 M.Johnson 52m29s, 1968 M.Johnson 54m48s, 1967R.williamson 55m45s, 1966 B.Breedon 55m50s, 1965 B.Breedon 54m49s, 1964 M.McNamara 56m23s, 1963 J.G.Blacker, M.McNamara 56m45s, 1962 J.G.Blacker 57m33s, 1961 J.G.Blacker 58m12s, 1960 M.McNamara 58m52s, 1959 J.Laxton 1h03m30s, 1958 J.Laxton 1h00m14s, 1957 J.Laxton 1h00m20s.

50 MILE:

100 MILE:

12 HOUR:

HILL CLIMB:


  OBITUARIES


John Laxton - 2021

Mike McNamara - 2021

Eileen McNamara - 2018

Barbara Gilbey - 2016

Bill Cheadle - 2015

Ron Gilbey - 2012